Jak czyścić rzeźby nagrobne?

Bliskim zmarłym najczęściej rodziny starają się zapewnić nie tylko godziwy pochówek, ale z czasem nie żałują również środków na odpowiedni nagrobek, który będzie się odwiedzać nie tylko w Święto Zmarłych. Zakłady kamieniarskie oferują obecnie nagrobki z różnych materiałów, zamawiać można przy tym nagrobki pojedyncze, podwójne, jak też i całe grobowce, nierzadko z kosztownych odmian marmuru. Monumentalny i efektowny grobowiec nie jest jednak zawsze dobrze postrzegany, a o wiele lepiej na cmentarzu prezentują się nagrobki ascetyczne, skromne, proste, które jednak wyróżniają piękne ozdoby, jak np. wazony albo rzeźby nagrobne.

4118

Osobom, dla których wiara była zawsze ważną wartością w życiu, z pewnością spodobałyby się figurki inspirujące postaciami z Biblii, które jednocześnie mogą stać się pięknymi strażnikami grobu. Spośród rozmaitych rzeźb nagrobnych wspaniale prezentować się może rzeźba Madonny lub majestatyczna rzeźba Chrystusa, które skłaniać będą do refleksji, a jednocześnie będą zwracać uwagę przechodniów. Decydując się na zakup rzeźby, warto jednak zastanowić się nad wyborem nie tylko materiału czy wielkości, ale również i marki. Solidne wyroby oferują włoscy producenci, m.in. Pilla, Biandan, Caggiati, a ich rzeźby są wykonane nie tylko ze szczególną starannością o najmniejsze detale, ale również i tak, żeby piękne prezentowały się przez długie lata.

Rzeźby nagrobne z brązu są wyjątkowo trwałe, pięknie się starzeją, z czasem pokrywają się patyną, ale warto pamiętać, że można je również czyścić, jeśli tylko za bardzo ściemnieją. Najlepiej jest użyć do tego miękkich ściereczek, patyczków i wacików, a do rozjaśnienia użyć soku z cytryny.

35047-39

Dodaj komentarz